Autorzy i Współpracownicy

Wszystkie osoby zainteresowane niniejszym projektem, chcące w jakikolwiek sposób w nim zaistnieć, udzielić się twórczo, organizacyjnie, w zakresie opracowywania dodatkowych informacji i możliwości bardzo serdecznie zapraszam do kontaktu. Do grona Współpracowników można dołączyć na każdym etapie, im wcześniej tym lepiej. Jeśli nie jesteś pewien co mógłbyś/mogłabyś wnieść tutaj wartościowego od Siebie – warto i tak dać znać o swoim zainteresowaniu rzeczą, także bardziej aktywnym. Ponieważ przewidujemy różne formy popularyzacji historii w tym multimedialne, już niedługo (kwestia kilku miesięcy), w związku z realizacją formy dokumentalno – filmowej, swoje miejsce w realizacji będzie mógł znaleźć naprawdę każdy! 

Głównym inicjatorem i autorem opracowań jest wnuk bohatera historii, Mateusz Droba.

Mateusz Droba – rocznik 1977. Z wykształcenia prawnik, w latach 2002-2012 wykładowca prawa, niektórych przedmiotów ekonomicznych, filozofii prawa i doktryn polityczno – prawnych na Uniwersytecie Rzeszowskim (Wydział Ekonomii oraz Wydział Prawa). Posiada przydatne w opracowywaniu Projektu doświadczenie literackie, filmowe oraz w zakresie organizacji. Autor publikowanych krótkich form, artykułów publicystycznych, naukowych i popularno – naukowych, eseista społeczny i kulturalny, z zakresu filozofii i psychologii prawa, etyki (były stały współpracownik ogólnopolskiego miesięcznika “Edukacja Prawnicza”), autor podręcznika prawniczego w nowatorskiej formie wizualnej (“Podstawy prawa. Prawoznawstwo, Prawo Konstytucyjne, Prawo Administracyjne.”, wyd. C.H.Beck, Warszawa 2008). Autor monodramu teatralnego (recenzja lektora, teatrologa Laboratorium Dramatu w Warszawie), zrealizowanych i niezrealizowanych scenariuszy filmowych. W latach 2004-2012 pomysłodawca, scenarzysta, reżyser, przeważnie także autor zdjęć, montażysta i producent krótkich form filmowych, nagradzanych w kraju i za granicą, emitowanych w TVP Kultura (zakres gatunkowy obejmujący pełne spektrum klasycznych form: fabułę, dokument, impresję, teledysk oraz formy eksperymentalne).
W r. 2011 – 2013 inicjator polskiej ekranizacji kultowego komiksu z lat 80’tych “Funky Koval”, doradca prawny i artystyczny, koproducent  międzynarodowej produkcji filmowej o planowanym rekordowym budżecie. Aktualnie poza opisywanym tutaj Projektem realizuje projekty fotograficzne (m.in. Signs in the Sky – Znaki na Niebie), literackie oraz społeczne.

Od ponad 10 lat Mateusz Droba posługuje się także jawnie, w zakresie działań artystycznych, pseudonimem twórczym: Marat Dakunin.

Strona osobista, dotycząca różnych form i aspektów działalności  jest w trakcie generalnej przebudowy i znajduje się pod adresem Dakunin.com 

Pozostali Autorzy oraz Współpracownicy: 

Jako pierwszy współpracownik dołączył do Projektu: Jakub Palacz, absolwent PWST, wytrawny aktor telewizyjny i filmowy, człowiek wielu talentów, animator kultury, muzyk.  Wkrótce zamieszczone zostaną krótkie informacje o Kubie.